POLFARMER s.c. R. Król P. Murawiak 

Tel: 534 505 666 ; 534 464 666 

 E-mail: biuro@polfarmer.com

Wyposażenie sektora porodowego i odchowalni prosiąt

Hodowla trzody chlewnej to inwestycja, która wymaga odpowiedniego zaplanowania, przemyślanego dysponowania dostępnymi nakładami finansowymi, a także doboru sprawdzonego, wysokiej jakości wyposażenia. Warto też dodać, że utrzymanie zwierząt to ciężka, pełna poświęceń praca. Z tego też powodu zdecydowanie nie warto inwestować w kiepski, niskiej klasy sprzęt, który niepotrzebnie utrudni chów trzody. Szczególnie ważne jest wyposażenie sektora porodowego i odchowalni prosiąt – zapewnienie młodym zwierzętom przyjaznych dla zdrowia warunków to jeden z kluczowych aspektów hodowli. Dlatego w niniejszym tekście przedstawimy najważniejsze elementy wyposażenia, które powinny znaleźć się w każdym sektorze porodowym.

 Wymogi prawne

Zacznijmy od tego, że wyposażenie chlewni podlega regulacjom prawnym z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie. Ponadto rolników obowiązuje też unijna dyrektywa nr 2008/120/WE z dnia 18 grudnia 2008 r., która reguluje minimalne warunki, w jakich powinno się utrzymywać trzodę chlewną. Według nich trzymane w pomieszczeniach zwierzęta muszą mieć zapewnione:

  • oświetlenie – światło dzienne lub sztuczne, przystosowane do gatunku zwierząt,
  • wentylację powietrza, która pomoże utrzymać właściwą temperaturę,
  • zabezpieczenie przed wilgocią z podłoża i zalegającymi odchodami, a także przed działaniem czynników atmosferycznych,
  • system odprowadzający ścieki ze stanowisk do szczelnych zbiorników.

Ponadto sama chlewnia powinna być wyposażona w instalacje i urządzenia dostosowane do konkretnych pomieszczeń, a także zapewniać pracownikom dostęp do odpowiednich środków higieny (w tym do umywalki z doprowadzoną ciepłą oraz zimną wodą, dozownika ze środkiem dezynfekującym, a także pojemnika z jednorazowymi, papierowymi ręcznikami).

prosiaki w odchowalni

Sektor porodowy

Musimy zadbać nie tylko o podstawowe elementy wyposażenia, ale też o szereg innych rozwiązań. Sektor porodowy powinien zawierać przede wszystkim kojce porodowe oraz płyty grzewcze, które zapewnią prosiakom odpowiednie warunki do rozwoju. Należy koniecznie pamiętać o monitorowaniu utrzymywanej za pomocą płyt temperatury – powinna ona maleć wraz z rozwojem młodych. Kontrolować ją można także za pomocą regulowanych promienników o zmiennym pobieraniu mocy. Powinniśmy przy tym pamiętać, że locha potrzebuje nieco niższej temperatury, dlatego płyty bądź maty grzejne należy ulokować w ten sposób, aby zapewniały one ciepło tylko młodym. Warto też wyposażyć sektor porodowy chlewni w automatyczne kojce porodowe, które pomagają chronić prosięta przed przygnieceniem przez lochę. Z pewnością powinniśmy przygotować również kojce spacerowe pozwalające rozprostować kończyny nieco już podrosłym młodym. Jeżeli chodzi o wentylację sektora porodowego, to zazwyczaj stosuje się tzw. sufit dyfuzyjny, czyli płytę z aluminium lub tworzywa sztucznego, obitą przepuszczającą powietrze silikonową wełną. Przez wywiercone w niej niewielkie dziury powietrze dostaje się do pomieszczenia. Wykorzystanie tego rozwiązania pozwala wyeliminować ryzyko powstawania przeciągów.

Odchowalnia prosiąt

W tej części chlewni należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie poidła i podajniki do paszy. Warto też zwrócić uwagę na właściwe umiejscowienie kojców – ukośne montowanie jarzm pomaga zaoszczędzić miejsce w budynku, jednak podłużne ulokowanie ułatwi prosiętom poruszanie się wokół samego jarzma. Jeżeli chodzi o pojenie, to z pewnością dobrze jest postawić na plastikowe poidła. Z kolei w przypadku żywienia trzody powinniśmy wybrać umożliwiające doprowadzanie pokarmu za pomocą podajnika koralikowego podajniki z regulacją. Wszelkiego rodzaju automaty paszowe dla trzody stanowią doskonałe rozwiązanie.

Odpowiednie wyposażenie tuczarni, odchowalni czy sektora porodowego to często kwestia sporna. Obecnie znaleźć można wiele nowoczesnych rozwiązań, a wybór konkretnych urządzeń często podyktowany jest osobistymi preferencjami i charakterystyką budynku, w którym urządzono chlewnię. Bez wątpienia należy jednak zadbać o kilka podstawowych sprzętów, które pomogą przystosować sektor porodowy do warunków podyktowanych przez unijną dyrektywę i rozporządzenie ministra. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o zapewnieniu prosiętom odpowiedniej do rozwoju temperatury, także poprzez zamontowanie wentylacji. Jako odpowiedzialni rolnicy jesteśmy w końcu zobligowani do zadbania o warunki, w których przebywają zwierzęta.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd